Automatyka i robotyka - dział nauki, który w Może bez duszy, ale dla ludzi używających robotów w przemyśle lub w domu, nie robi to różnicy. Tak jest taniej, łatwiej i przyjemniej a bardzo często bezpieczniej.
Odwrotu nie ma - nasze uzależnienie od technologii będzie nadal rosło. Na naszą prośbę i za naszym przyzwoleniem.
Granice automatyzacji i robotyzacji
Wall-E to bajka o małym robocie, który sprząta zaśmiecony przez ludzi świat. W filmie jest wizerunek ludzi a raczej ich karykatur. Otóż ludzie są wyręczani we wszystkim przez maszyny, są wożeni wszędzie na czymś w rodzaju automatycznych wózków inwalidzkich, są karmieni, myci i ubierani przez maszyny.
Łatwa dostępność robotów
Produkowane dziś roboty są przystępne dla każdego. Szacuje się, że za 10-20 lat, powstanie sztuczna inteligencja, mądrzejsza od człowieka. Co prawda już od dziesiątek lat komputer jest w stanie wykonać operacje, które są nieosiągalne dla człowieka … ale komputer wciąż będzie maszyną nie potrafiącą myśleć tak jak człowiek.
Przy tak szybkim rozwoju technologii trudno szacować. Pewne jednak jest, że maszyny staną się wydajniejsze, tańsze w produkcji, dokładniejsze, bardziej energooszczędne, elementy elektroniczne będą szybsze i mniejszej. Jednak mimo wszystko nadal nie będzie można zrobić rzetelnego benchmarku człowiek / maszyna.
Roboty i automatyka przemysłowa
Roboty i technologia automatyzacji w zastosowaniu w przemyśle i gospodarstwie domowym, ma za sobą już długa drogę i jest w ciągłym rozwoju. Obecnie roboty stają się szybsze i inteligentniejsze. Kontrolerzy, spece od programowania i operatorzy angażują się coraz mniej w pracę robotów, co minimalizuje i tak już niskie koszty utrzymania. Dzięki temu spadają koszty produkcji coraz bardziej skomplikowanych elementów.
Inteligentne domy
Podobnie wygląda sprawa z inteligentnymi domami. Komputer sterujący zarządza wszystkim, od jasności światła w łazience po temperaturę w sypialni.Nam pozostaje cieszyć się wygodą i mieszkać w domy, który sam załatwia za nas nudne obowiązki i dostyosowuje się do naszych preferencji. Czytaj dalej